Vaimse tervise esmaabi

Mis on VTEA?

Vaimse tervise esmaabi on lihtne, 5 sammust koosnev tugi, mida saad pakkuda, kui märkad oma lähikonnas kedagi, kes võib vaimse tervise osas abi vajada (nt muutunud meeleolu, hajevil tähelepanu vms). Sarnaselt füüsilise tervise esmaabiga on vaimse tervise esmaabi andmine jõukohane igaühele, kes on end esmaabi põhimõtetega kurssi viinud ja läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse.

Koroonaviirusest tingitud kriisi ajal on enam kui pooled meist tundnud suuremat stressi kui varem. Ülemäärane stress võib välja paista kõrgema ärevuse, meeleolumuutuste, uneprobleemidena. Nende raskustega on oluline tegeleda esimesel võimalusel ise, kasutada lähedaste tuge ning pöörduda abi saama. 

Küsitlustest on selgunud, et esimesena pöörduksid inimesed oma pereliikme, sõbra või lähedase poole. On oluline, et oskaksime lähedaste raskusi märgata, pakkuda tuge ning aidata vajadusel professionaalset abi saada. Esmaabi anda saab igaühele, olgu ta keegi, kellega igapäevaselt õppimise või töö kaudu ühenduses ollakse, pereliige või trennikaaslane. Kellelegi, kes elab sinuga samal tänaval või ühes kogukonnas. 

Vaimse tervise esmaabi on definitsiooni järgi abi, mida osutatakse inimesele, kellel on tekkimas vaimse tervise probleem, kelle olemasolev vaimse tervise probleem süveneb või kellel on vaimse tervise kriis. Vaimse tervise esmaabi antakse kuni asjakohase professionaalse abi saamise või kriisi lahenemiseni. Kindlasti ei saa see kunagi asendama professionaalset abi, kuid saame oluliselt suurendada inimeste ringi, kes suudavad aidata teha esimesed sammud paranemise teel ja seejuures vahel ka elu päästa.

Vaimse tervise esmaabi ei ole ainult koolitus, see on mõtteviis, et iga inimene saab oma kogukonnas teisi märgata ja toetada ning seeläbi aitame üheskoos luua tervemat ja hoolivamat ühiskonda. Eestis levitavad ja koolitavad vaimse tervise esmaabi teemat Peaasi.ee meeskond ja Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni meeskond. Meie ühiseks eesmärgiks on koolitada vähemalt 1% Eesti elanikkonnast vaimse tervise esmaabi osutajateks aastaks 2023. Kas soovid kampa lüüa ja aidata kaasa selle eesmärgi täitumisele? Selleks on Sul võimalus siin lehel vaimse tervise esmaabi teemadega tutvuda ja end koolitusele kirja panna!

Mis on VTEA?

VTEA sammud