Kevadel 2024. aastal alustame vaimse tervise esmaabi koolituste pakkumist lapsevanematele. Kui soovid saada täpsemat teavet nende koolituste kohta, siis vaata SIIA

  • Kas oskad märgata oma sõbra, sugulase, tuttava või kolleegi vaimse tervise murele viitavaid käitumisviise? 
  • Kas Sa tead, mida ja kuidas öelda, kui märkad kellegi vaimse tervise raskusi? 
  • Kuidas reageerida, kui keegi Sulle oma mure jagab? 
  • Kuidas ja kuhu võiks vajadusel pöörduda vaimse tervise teemadel? 
  • Ja selle kõige keskel, kas Sa tead, kuidas oma vaimse tervise eest hoolitseda?

Paljud meist teavad põhimõtteid, mille alusel pakkuda füüsilist esmaabi,kuid sama oluline on teada, milliste põhisammude alusel pakkuda esmast toetust vaimsete raskuste korral ehk vaimse tervise esmaabi. Nii nagu füüsilise esmaabi puhul, ei saa me ka vaimse esmaabi puhul võtta arsti rolli, küll aga võime sellegipoolest olla just see, kes märkab ja toetab olulisel hetkel ning pakub esmast leevendust.

Küsitlustest on selgunud, et esimesena pöörduksid inimesed vaimse tervise mure korral oma pereliikme, sõbra või lähedase poole. On oluline, et oskaksime lähedaste raskusi märgata, pakkuda tuge ning aidata vajadusel professionaalset abi saada. Esmaabi anda saab igaühele, olgu ta keegi, kellega igapäevaselt õppimise või töö kaudu ühenduses ollakse, keegi, kes elab sinuga samal tänaval või ühes kogukonnas, pereliige, sõber või trennikaaslane. 

 

Vaimse tervise esmaabi koolitustele oodatakse kõiki!

Sealhulgas:

  • kõiki, kes väärtustavad vaimset tervist ning soovivad olla lähedaste toetamisel julgemad, kindlamad ja teadlikumad;
  • kogukonnaliikmeid, kes vaimse tervise teemadega kokku puutuvad ja seetõttu vaimse tervise esmaabi osutamise põhimõtteid omandada soovivad;
  • eesliinitöötajaid ehk haridus-, noorsootöö-, sotsiaal-, meditsiini ja teiste valdkondade ning teendidussektori (nt jaemüük, iluteenindus jne) töötajaid, kes tegutsedes puutuvad otseselt kokku oma sihtgrupiga. 
  • tööandjaid ja töötajaid erinevatest eluvaldkondadest;
  • spetsialiste, kes töötavad kohalikes omavalitsustes;
  • ja kõiki teisi huvilisi, kes tahavad enda ja teiste vaimsesse tervisesse panustada.

Eelnevad teadmised vaimse tervise valdkonnast ei ole eelduseks ning juhul, kui on varasemaid teadmiseid, siis omandatakse koolitusel konkreetse esmaabi metoodika.

Avatud koolitusgrupid on osalejatele vanuses 18+.

Peaasi.ee arendab 2023. aastal välja lähenemise ka 14-16. aastastele ning 16-18. aastaste noorte koolitusteks.

Koolituse tulemusel on osalejal pädevus pakkuda vaimse tervise murega abivajajale esmast tuge ja infot ning rakendada enda vaimse tervise toetamiseks põhilisi eneseabivõtteid.

Koolituse läbinu …

  • oskab märgata vaimse tervisega seotud häbimärgistamist ning teab, kuidas seda vähendada
  • tunneb ära erinevatele vaimse tervise probleemidele viitava käitumise ja olulised riskifaktorid;
  • kasutab vaimse tervise mure korral inimese esmaseks toetamiseks vaimse tervise esmaabi tegevuskava põhisamme;
  • kasutab mõnda vaimse tervise eneseabivõtet

Koolitustel osalenutele pakume ka täiendkoolituste võimalusi. 

Kui osaled koolitusel vähemalt 90% ning täidad edukalt enesehindamistesti, siis saad vaimse tervise esmaabi koolituse tunnistuse. 

Koolitusel on võimalik osaleda veebi vahendusel Zoomis või otsekontaktis. Mõlemal juhul on koolituse kogumaht 11 tundi, millest 1 tund on iseseisev töö. Ootame, et osaleja saab osa võtta vähemalt 90% õppetööst.

Zoomi koolituse ülesehitus:

  • I koolituspäeval toimub õppetöö 2x2h
  • II koolituspäeval toimub õppetöö 2x2h
  • Vahepealsel perioodil toimub iseseisev õpitu praktiseerimine 1h
  • III koolituspäeval toimub õppetöö 2h – praktika refleksioon

Zoomi koolituse hind osalejale on 61 eurot. Inglise keelse Zoomi koolituse hind on 115 eurot. 

Otsekontaktis koolituse ülesehitus:

  • I koolituspäeval toimub õppetöö 6h
  • Vahepealsel perioodil toimub iseseisev õpitu praktiseerimine 1h
  • II koolituspäeval toimub õppetöö 4h

Otsekontaktis koolituse hind osalejale on 85 eurot.

Koolituste elluviimist toetavad Sotsiaalministeerium, Playtech, Haridus- ja Teadusministeerium Euroopa Sotsiaalfondi kaudu, Swedbank ja Armastan Aidata keskkonnas annetajad.

KOOLITUSELE REGISTREERIDES:
Proovisin registreerida, kuid koolitus on täis. Soovin just sellel koolitusel väga osaleda.

VASTUS: Palun kirjuta esmaabi@peaasi.ee ja me uurime, kas koolitusele on vabanenud kohti.

Registreerisin koolitusele, kuid ei ole saanud kinnituskirja.

VASTUS: Palun kirjuta esmaabi@peaasi.ee, täpsusta kuupäevad, millisele koolitusele registreerisid ja me saadame sulle koolituse info.

Koolitusel on kirjas kolm kuupäeva, kas ma pean kõigil päevadel osalema või saan valida ise päeva.

VASTUS: Jah, me ootame osalemist kõigil päevadel, kuna tegemist on ühe koolitusega, mis on jaotatud kolmele päevale. Oluline on, et  võtad osa vähemalt 90% õppetööst.

Kas ma saan koolitusele registreerida kellegi teise?

VASTUS: Jah, saad ning registreerides on võimalik valida koolituse eest tasuja. Küll aga palun veendu, et inimene, kelle koolitusele registreerisid, on sellest teadlik ning talle koolituse ajad sobivad.

Kas ma saan koolituse kellelegi kinkida?

VASTUS: Jah, saad! Palun vormista kinkekaardi tellimus SIIN. Kui kinkekaardi saaja soovib kinkekaarti kasutada, siis saab ta koolitusele registreerides märkida maksja lahtrisse “kinkekaart”.

Kas ma võin koolitusel osaleda teiste tegemiste kõrvalt nt töö ajal, kuulates lihtsalt arutelusid?

VASTUS: Palun arvestage, et koolituse tegevused eeldavad teie aktiivset kaasatust – nt. osalemine aruteludes, grupitöödes ja praktilistes ülesannetes. Seetõttu on koolitusel väga keeruline päriselt osaleda, kui tegelete teiste tööülesannetega ning palume seda mitte teha, kuna see mõjutab kogu gruppi. Soovitame liituda arvutiga ning palume kasutada kaamerat ja mikrofoni vahetuma kontakti loomiseks.

ENNE KOOLITUST:

Ma ei saa koolitusel osaleda põhjused:

  • Jäin haigeks/laps haigestus/tulid muud takistused
  • Soovin koolitusest loobuda
  • Soovin registreerida uuele koolitusele
  • Minu kolleeg saab mind asendada

VASTUS: Kui sa ei saa koolitusel osaleda, siis piisab, kui annad selle meile märku e-mailil esmaabi@peaasi.ee. Soovi korral saad valida kodulehelt uued koolituse aja. Võid saata koolitusele enda asemel oma kolleegi või sõbra kui meid sellest eelnevalt teavitad ja edastad tema kontaktid. Palume arvestada, et koolituse arve esitatakse koolituspäeva alguses.

Mulle ei tulnud e-mailile koolituse Zoomi linke (ja mul on koolitus kohe algamas või juba käib).

VASTUS: Palun kirjuta esmaabi@peaasi.ee.

Ma ei saa koolituse Zoom roomi sisse.

VASTUS: Kui koolitus juba käib, siis võib juhtuda, et sul on arvuti seadetes või ettevõtte siseselt piirangud, mida meie kahjuks ei saa eemaldada. Proovi siseneda koolituse ruumi mõnest teisest seadmest või teisel wifi aadressil. Seejuures palun arvesta, et koolitajal võib võtta natukene aega, enne kui ta sind koolitusruumi sisse laseb. 

Mulle ei ole tulnud koolituse arvet, kas ma saan koolitusel osaleda?

VASTUS: Koolituse arve saadame vahetult enne koolitust või pärast koolituse toimumist. Kui möödas on koolituse 3 päev ning sa ei ole veel arvet saanud, siis palun kirjuta esmaabi@peaasi.ee.

Ma hilinen koolitusele või ei saa osaleda koolitusel täismahus (saabun hiljem/pean varem lahkuma).

VASTUS: Üldiselt leiame, et selleks, et käsitletu piisavalt omandada, on oluline osaleda vähemalt 90% õppetööst ning see koos praktika ja enesehindamise testi täitmisega on ka tunnistuse saamise eelduseks. Kui sa osaleda vähem, siis kahjuks ei saa me tunnistust väljastada. Küll aga kui puudumine on vaid natukene enam, siis saad iseseisvalt materjalide põhjal mõningaid puudujääke täita. Soovitame aga valida koolituse kuupäevad, mil sul on võimalik osaleda. Palun teavita ka koolitajat koolituse alguses, kui pead varem lahkuma. 

Kas ma saan vaadata hiljem koolituse salvestust.

VASTUS: Me ei salvesta koolitust, kuna lisaks koolituse teema kajastamisele koolitaja poolt, on koolituse osaks ka arutelus jms, mis saavad ilma lindistamiseta olla vabamad ning inimesed saavad küsida küsimusi, mis neil seoses vaimse tervise teemade kajastamisega tekivad. 

KOOLITUSE AJAL:

Mul ei ole kaamerat/mikrofoni.

VASTUS: Palun arvesta, et koolituse tegevused eeldavad teie aktiivset kaasatust – nt. osalemine aruteludes, grupitöödes ja praktilistes ülesannetes, seega kaamera ja äärmisel juhul vaid mikrofoni olemasolu on vajalik.

Kas ma saan koolitust lihtsalt kuulata ilma kaamerat sisse lülitamata?

VASTUS:  Soovitame võimaluse korral kindlasti videoga liituda, siis on suhtlus vahetum.

Ma hilinen teisel/kolmandal päeval koolitusele või ei saa osaleda koolitusel täismahus.

VASTUS: Palun teavita sellest esimesel päeval koolitajat. Kui koolitusel osalemine jääb poolikuks, siis kirjutage esmaabi@peaasi.ee ja uurime üheskoos võimalike lahendusi.  


Ma pean koolituselt varem lahkuma.

VASTUS: Palun teavita sellest koolitajat koolituse alguses.


Ma ei saanud osaleda koolituse kolmandal päeval.

VASTUS: Uuri palun võimalusi, kas Sul on võimalik võtta koolituse kolmas päev mõne teise koolituse raames. Oma soovist kirjuta palun esmaabi@peaasi.ee. Palume aga siiski ennekõike püüda osaleda päevadel, millele registreerisid.

Vaimse tervise esmaabi on lihtne, 5 sammust koosnev tugi

Kas oled märganud enda ümber mõnda inimest, kellel tundub olevat vaimse tervise mure, aga Sa ei tea täpselt, kuidas temaga vestlust alustada ja kuidas teda toetada? Vaimse tervise esmaabi andmine on õpitav oskus ja jõukohane igaühele.

1. SAMM

LOO KONTAKT: Eesmärgiks on sekkuda olukorda, kus inimene võib vajada vaimse tervise esmaabi või toetust.

2. SAMM

KUULA HOOLEGA: Eesmärgiks on julgustada abivajajat enda vaimse tervise olukorrast rääkima, et oleks võimalik inimese seisukorda hinnata ning et abivajaja saaks enda jaoks enda vaimse tervise seisukorda mõtestada.

3. SAMM

PAKU KINDLUSTUNNET: Eesmärgiks on olukorda normaliseerida pakkudes mitmekülgset toetust teabe, praktilise abi või üldise turvatunde näol.

4. SAMM

JULGUSTA TEGUTSEMA: Eesmärgiks on koos abivajajaga arutada erinevate toetusvõimaluste üle, nii professionaalse abi kui ka koheste enesetoetusvõtete osas.

5. SAMM

TOETA ISEENNAST: Eesmärgiks on pakkuda endale abistavas rollis olijana enesehoidu.

Eesmärgist täidetud
0 /13000

Meie eesmärgiks on koolitada vähemalt 1% Eesti elanikkonnast

Meie unistus on, et iga eestlane saaks vaimse tervise mure korral märgatud ja toetatud. Selleks soovime koolitada vähemalt 1% Eesti elanikkonnast (13000 inimest) vaimse tervise esmaabi osutajateks aastaks 2023. Eesmärgi täitmiseks on vaja just Sinu abi! Kas soovid kampa lüüa ja aidata kaasa selle eesmärgi täitumisele?

Vaimse tervise esmaabi elluviimist toetavad

caf-logo